Anmeldelse af adidas Hybrid Training Gloves

Anmeldelse af adidas Hybrid Training Gloves

adidas Hybrid Training Gloves er den syvende bedst anmeldte kampsporthandske jeg har af alle dem jeg har testet.

Jeg har trænet med adidas Hybrid Training Gloves i lidt over fire måneder nu – og ærlig talt, det har været en enormt positiv oplevelse, som har overrasket mig på flere fronter. Jeg fik dem oprindeligt som et alternativ til mine gamle Everlast Elite Pro Style handsker, som efter to års brug begyndte at virke lidt trætte i både polstring og støtte. Jeg havde hørt blandede ting om syntetisk læder i boksehandsker, men jeg blev overtalt af et par kammerater i klubben, som sværger til adidas Hybrid-serien – og nu forstår jeg hvorfor.

Allerede første gang jeg stak hånden ned i handskerne, kunne jeg mærke forskellen. Det indvendige foer føles helt satinstøbt – som noget man kunne forvente i langt dyrere, ægte læderhandsker. Ingen ru syninger eller irriterende sømme, bare en glat, omfavnende fornemmelse hele vejen rundt om hånden. Jeg bruger selv Hybrid 250-modellen med Aeroready, og den teknologi viser virkelig sit værd – særligt når man som jeg sveder meget under hårde bokse- og HIIT-sessioner. Hele konstruktionen føles som en kærlig krammer til hånden.

Anmeldelse af adidas Hybrid Training Gloves

Polstring og slagabsorbering – ingen ømme knoer

En af de største forbedringer jeg oplevede i forhold til mine tidligere handsker var polstringen. Jeg har tidligere døjet med ømme knoer efter lange sessioner med tunge sandsække – især efter at have brugt billigere handsker med for tynd eller ujævnt fordelt polstring. Med disse Hybrid-handsker føles det som om slagene fordeles jævnt hen over hele hånden. Jeg mærkede hurtigt, at jeg kunne slå igennem med mere kraft uden at bekymre mig om feedback i leddene. Det gav mig mere selvtillid i træningen, især i intense kombinationsøvelser.

Jeg tør næsten påstå, at jeg rammer hårdere med mere teknisk præcision, netop fordi jeg ikke spænder op omkring bekymringer for smerte – og det takker jeg polstringen for. Den adskiller virkelig disse handsker fra fx My Hood 14oz, som jeg testede for nylig. De føltes flade og hule i sammenligning.

Lukning og støtte – det bedste fra begge verdener

På min egen model, Hybrid 250, finder man en ganske solid velcro-lukning, der virkelig sidder tæt uden at skære ind i håndleddet. Jeg kunne godt tænke mig at prøve 350’eren med kombinationslukning (velcro og snøre), som mange entusiaster i mit fitnesscenter roser – men for de fleste på motionsniveau vil velcrosystemet i 250 være mere end rigeligt. Jeg har aldrig oplevet, at de har løsnet sig midt i en træning, og jeg føler mig 100 % stabil i håndleddet, også når jeg kaster hooks i høj fart.

Modsat min erfaring med Everlast Powerlock 2R, hvor jeg efter en måneds brug stadig følte håndleddene svinge lidt side til side, virker adidas-handskerne mere “fastlåste” i formen – som om de hjælper min teknik på vej. Det kan betyde forskellen mellem en sund træningsuge og en overbelastningspause, især hvis man træner 3-4 gange om ugen.

Holdbarhed og vedligeholdelse – overraskende let at holde i topform

En af mine absolutte kæpheste med boksehandsker (og kampsportsudstyr generelt) er lugten. Jeg har haft nogle Venum-grebearbejdningshandsker, som nærmest begyndte at lugte surt efter kun et par uger, selvom jeg luftede dem ud. Med Aeroready-breathability-teknologi i adidas Hybrid Gloves er lugtproblemerne drastisk reduceret. Jeg hænger dem op efter hver træning og har ikke oplevet andet end en let duft af… tja, træning, men aldrig den rådne sok-følelse.

Desuden er sømmene lavet virkelig præcist. Jeg har gået dem efter håndsyet med en hul nål (lidt nørdet, I know!) og må konstatere, at finishen er imponerende. Intet løsner sig, intet flosser – og det er altså efter adskillige runder på sandsækken og sparring med alt fra featherweight til heavyweight-folk i klubben.

Pasform – bred eller smal hånd? Ingen problemer

En ting jeg virkelig sætter pris på er pasformen. Mine hænder er relativt brede, og jeg har haft problemer med nogle handsker (som f.eks. enkelte modeller fra Twins), hvor handskerne klemmer over knoerne eller føles for kompakte, selv efter at være “gået til”. Det er på ingen måder tilfældet her. Hybrid-handskerne former sig efter hånden på en måde, der føles personlig – uden at være for løse. Flere af mine træningspartnere med smallere hænder har også prøvet mine handsker (jeg endte med at lade en ven låne dem i en uge!), og de havde samme oplevelse, hvilket tyder på noget ret universelt i designet.

Sammenligning: Hvordan klarer de sig mod konkurrenter?

Sammenlignet med mine gamle Everlast Elite Pro Style er Hybrid langt mere komfortabel og mere stabil. Polstringen er jævn og langt mere dæmpende, og selvom Everlast stadig har et hurtigt on/off system, føles adidas’ lukning meget mere ballistisk sikker ved hård træning. Og i forhold til Venum Challenger-handskerne, som er mere til let sparring og MMA, har Hybrid en langt mere bokse-specifik opbygning, hvilket gør dem mere alsidige, når jeg skifter mellem teknisk pad work og power på sandsæk.

Konklusion – den ideelle handske til alsidig træning

Hvis du træner regelmæssigt og har brug for en kombination af holdbarhed, komfort og god stødabsorbering – uanset om det er til sandsæk, sparring eller teknik – er adidas Hybrid Training Gloves blandt de bedste jeg har haft i hænderne. De koster måske lidt mere end begyndermodellerne, men man får virkelig valuta for pengene. Jeg har endnu ikke oplevet et eneste tegn på slid, og følelsen af støtte og stabilitet gør dem til et klart valg i min træningstaske – uge efter uge.

Fordele:

  • Rigelig, jævn polstring – fantastisk støddæmpning
  • Satinblød indvendig for – fremragende komfort
  • Aeroready teknologi holder dem friske og tørre
  • Robust konstruktion – høj holdbarhed
  • God pasform for både brede og smalle hænder

Ulemper:

  • En smule stive de første par uger – skal lige gås til
  • Lidt højere pris end entry-level handsker
  • Ægte læderfans vil muligvis savne den “naturlige” blødhed

Label: Bedst til alsidig træning og holdbarhed

Bedøm dette indlæg

0 / 5 Stemmer: 0

Bedømmelse

Anmeldelse af Kenwood Multipro FDM73.850SS
Køkkenudstyr

Anmeldelse af Kenwood Multipro FDM73.850SS

Kenwood Multipro FDM73.850SS er den syvende bedst anmeldte foodprocessor jeg har af alle dem jeg har testet. Jeg har brugt Kenwood Multipro FDM73.850SS i flere

Dørtelefon

Få tilbud på dørtelefon i Herlev

Skal du have ny eller opgraderet dørtelefon i Herlev? Med mange års praktisk erfaring med dørtelefoner og adgangssystemer i Storkøbenhavn får du her en kort,