Anmeldelse af LRCCS Prismærkepistol PL2/18 2 Linier

Anmeldelse af LRCCS Prismærkepistol PL2/18 2 Linier

Jeg har haft fingrene i LRCCS Prismærkepistol PL2/18 2 Linier i over 4 måneder nu, og den har været med mig gennem det, jeg vil kalde noget nær en prismærknings-“maraton”. Jeg driver en lille specialbutik med kaffe og delikatesser, hvor vi dagligt mærker varer med både pris, dato og nogle gange batchnummer – på alt fra poser med kaffe til marmeladeglas. Derfor ledte jeg efter en løsning, hvor jeg slap for at jonglere med to forskellige prismærkepistoler. Og det var her LRCCS PL2/18 kom ind i billedet.

Fra dag ét gjorde den sig bemærket med sin solide, kantede konstruktion og den tydelige måde, den arbejder på. Ikke noget pjat, bare en maskine der virker. Og det bedste? Den har ikke svigtet mig én eneste gang – ikke ét papirstop eller blækrulle, der satte sig fast.

Anmeldelse af LRCCS Prismærkepistol PL2/18 2 Linier

Funktion: To-linjers mærkning gør en kæmpe forskel

Det jeg elsker mest ved PL2/18 er dens evne til at printe information på to linjer. Hvor jeg før brugte en Avery PL1/8 til pris og så håbløst forsøgte at sætte en ekstra label med sidste anvendelsesdato, kan jeg nu klare det hele i ét træk. Jeg indstiller øverste linje til dato eller batchnummer, og nederste linje til prisen – det er effektivt og ser professionelt ud. Det sparer mig mindst en halv time om dagen, og hvis du driver en specialbutik, så ved du, hvor meget en halv time betyder.

Desuden er udskrivningen konsekvent skarp, og etiketterne sidder godt fast – også på emballage med ru eller ujævn overflade. Jeg testede den på nogle lærredsposer til kaffebønner, og mærkerne sad perfekt. Det overraskede mig faktisk, for tidligere har lignende maskiner – især Meto Classic-modellerne – haft svært ved netop dét.

Drift og komfort – bygget til lange vagter

Jeg har haft unge studentermedhjælpere ude i sommerperioden, og flere af dem nævnte uopfordret, at pistolen var “overraskende let at bruge”. Selvom det er en to-linjepistol, føles den faktisk ikke klodset i hånden. Jo, den er lidt tungere end Avery PL1/8, men til gengæld skal du kun bruge én pistol – og den drukner ikke i småfejl eller papirstop, som Avery’en nogle gange gør, når etiketrullen ikke sidder 100% korrekt.

Håndtaget er lidt mere kantet end Meto’s, men det er ikke noget, der generer. Tværtimod, jeg oplever, at det giver et lidt fastere greb, hvilket især er rart, når man mærker i længere perioder. Jeg har stået i timevis under juletravlheden og mærket gaveæsker – og ikke én gang følte jeg, at “aftrækkeren” blev slap eller klikkede forkert. Det er altså noget, der tæller i mit regnskab.

Vedligehold: Udskiftning af ruller og blæk

Hvis du har prøvet at stå og fedte med en blækrulle, der skal presses ind med vold og bøjet papirclips, så ved du, hvor frustrerende det kan være – men her gør LRCCS det glimrende. Blækrulle og etiketrulle klikkes nemt ind. Der er tydelig adgang fra siden, og ingen små skrøbelige dele, man er bange for at knække. Jeg har udskiftet både blæk og etiketter ca. 10 gange denne sommer, og det har altid taget under 2 minutter. Det kan ikke engang min Avery PL2/18 prale af.

En ting, der virkelig fortjener ros: blækket holder længe. Jeg troede faktisk, rullen var løbet tør, men det viste sig bare, at den stadig printede – bare så jævnt, at det ikke var til at se forskel. Et stort plus for både effektivitet og økonomi.

Sammenligning med andre modeller

Jeg har testet efterhånden en god stak prismærkepistoler. Avery PL2/18 føles lidt lettere og mest ergonomisk, men jeg har oplevet mere “dikkedarer” med etiketskift, og den virker også lidt mere skrøbelig ved tab. Meto Classic S Antal er solid, men noget tungere, og deres blækruller skal man lige have lært at skifte korrekt – første gang lavede jeg rod, og blækket sad pludselig på mine hænder og ikke på etiketten.

Derfor må jeg bare sige, at til butiksejere, der vil have stabilitet, hurtighed og dobbeltlinjeudskrivning uden bøvl, er LRCCS PL2/18 kongen. Den er måske ikke den mest elegante, men den virker. Hver gang.

Små detaljer der gjorde en forskel

En ting, jeg opdagede tilfældigt: selv under hektisk mærkning, hvor jeg nærmest trykkede aftrækkeren som en gal, holdt pistolen stadig trykket jævnt hver gang – uden mærkefejl. Det er småting, men når du mærker 300 varer på en formiddag, kan selv 1 minuts forsinkelse virke som evigheder.

Og så elsker jeg, at udskriftshøjden på de to linjer ikke er for voldsom – det ligner ikke noget fra en lagerhal, men ser stadig professionelt og tydeligt ud. Perfekt til både detail og lidt mere “premium” butikker som min egen.

Vurdering: Et arbejdshest uden ego

Der er noget charmerende ved, at LRCCS PL2/18 ikke forsøger at være smart. Den vil bare gerne gøre sit job – og det gør den bedre end de fleste. Hvis du skal ud og købe din første to-linjers prismærkepistol, og du vil undgå frustrationer, så er det her en no-brainer. Du får høj driftssikkerhed, klar mærkning og uproblematisk vedligeholdelse.

“Bedst til dobbeltlinjet mærkning” – ja, det er ikke bare en etiket, jeg sætter på, det er rent faktisk den funktion, hvor den skinner. den er ikke sexy, men den virker. Og i en verden hvor udstyr tit fejler under pres, er det præcis dét, jeg har brug for.

Fordele:

  • To linjers mærkning sparer tid og gør etiketter mere informative
  • Robust og driftsikker – også ved intensiv brug
  • Let udskiftning af både etiketter og blækrulle
  • Skarpt og konsekvent tryk på mange typer overflader
  • Gode greb og jævn aftrækker, også ved langvarig brug

Ulemper:

  • En smule tungere end enkeltlinje-modeller
  • Ikke den mest ergonomiske på markedet (men stadig helt fin)
  • Design og udformning er funktionelt, ikke kønt

Jeg har anmeldt LRCCS Prismærkepistol PL2/18 2 Liniersom 3. bedste i min test af primærkepistoler.

Bedøm dette indlæg

0 / 5 Stemmer: 0

Bedømmelse

Varmepumpe

Få tilbud på støjsvag varmepumpe i Roskilde

Skal du vælge en støjsvag varmepumpe i Roskilde? Jeg har arbejdet med varmeløsninger i danske hjem i mange år og gennemført adskillige installationer i Roskilde‑området.

Anmeldelse af Tefal SW854D
Køkkenudstyr

Anmeldelse af Tefal SW854D

Tefal SW854D er den syvende bedst anmeldte vaffeljern jeg har af alle dem jeg har testet. Tefal SW854D har været fast inventar i mit køkken