Indhold
Jeg må indrømme, at da jeg først fik Philips HD2350/80 hjem, havde jeg ikke de store forventninger. Jeg tænkte, ”Endnu en sandwichgrill – hvor revolutionerende kan det være?” Men efter et par måneders daglig brug er det gået op for mig, at denne maskine er lidt af en hverdagshelt i mit køkken. Især fordi den erstatter tre apparater i én: toastmaskine, vaffeljern og paninigrill. Det har både sparet mig for plads og tid. Og som en far til to kræsne unger, der elsker både oste-toast og søndagsvafler, har den her grill nærmest fået fast bopæl på vores køkkenbord.
Før plejede jeg at have tre separate maskiner stablet oven på hinanden i et skab, og bare det at finde og rengøre dem alle kunne slå min lyst til hjemmelavet mad ihjel. Men ikke længere. Philips’ 3-i-1-design gør det bare let – ikke fordi jeg er doven (jo lidt måske), men fordi det faktisk er designet til virkelige mennesker med et virkeligt liv.

Et apparat – tre funktioner, samme smil
Jeg startede med at bruge den som toastmaskine, og det var kærlighed ved første bid. Philips’ såkaldte “cut and seal”-plader lukker sandwichene perfekt og sikrer, at osten ikke flyder ud og brænder sig fast (noget jeg kæmpede med i min gamle OBH Nordica 6889). Jeg bruger tit groft brød, og hvor andre maskiner kæmper med at varme jævnt, klarer HD2350/80 opgaven uden problemer – toasten bliver sprød udenpå og lækker blød indeni.
Da jeg prøvede vaffelpladerne for første gang, blev jeg lidt skeptisk. Jeg har tidligere haft specialiserede vaffeljern som Krups FDD95D, der leverer tykke og sprøde vafler. Men her blev jeg faktisk positivt overrasket. Mine bananvafler blev gyldne og sprøde, og børnene spiste dem hurtigere, end jeg kunne bage dem (jeg siger jer, jeg nåede ikke engang at tage billeder!). Det bedste? Jeg kunne skifte til paniniplader på under to minutter og lave en voksenfrokost til mig selv uden bøvl med yderligere opvask.
Nem at rengøre – og det er ikke bare marketing snak
En ting jeg virkelig værdsætter, er, at alle pladerne klikkes af og vaskes på ingen tid. Jeg plejer bare at tørre dem af med en fugtig klud eller skylle dem under hanen – færdig arbejde. I modsætning til Krups Grcic FDK452, hvor pladerne er fastmonterede (og dermed noget nær en hån mod travle mennesker), så var den her Philips en gave. Jeg har faktisk stået søndag morgen og lavet både toast og vafler back-to-back uden at sukke over opvasken bagefter.
Smarte detaljer og godt design
Designet er stilrent og føles tungt nok til, at det ikke glider rundt på bordet, men samtidig er det kompakt og let nok til at gemmes væk i et skab. Jeg elsker den vertikale opbevaring og ledningsopruller bagpå – de burde være standard i alle køkkenapparater, helt ærligt. Den har også indikatorlys, der gør det lettere for mine børn at følge med. Min datter på 9 har lavet toast selv (med lidt opsyn), og det er tydeligt, at betjeningen er lavet med brugervenlighed i tankerne.
Performance og madresultater – bedre end forventet
Der er noget ekstremt tilfredsstillende ved at få ens toast sprøde og jævnt brunede hver gang. Jeg har testet mange sandwichgrill – Tefal Snack Collection SW852D12 er f.eks. en god maskine, især med de udskiftelige plader, men jeg synes Philips klarer sig bedre, da den er hurtigere til at varme op og føles mere intuitiv i brug. Tefal har dog flere plader man kan købe til (donut, mini-pancakes osv.), så hvis du vil have et ægte mini-bageri derhjemme, er Tefal et spændende alternativ. Men på hastighed og opstartsvenlighed vinder Philips.
Ulemper? Der er nogle småting
Det perfekte apparat findes sjældent, og ja – også Philips HD2350/80 har nogle begrænsninger. Manglen på automatisk sluk-funktion kræver, at du lige holder øje med tiden. Det har dog ikke været et reelt problem for mig, da den varmer så hurtigt og jævnt. En anden mindre ting er, at store skiver brød (som f.eks. dem fra surdejsbageren) ikke altid passer helt i skemaet – jeg har måttet trimme mine sandwich nogle gange. Det er dog hurtigt overstået.
Bedst til prisen – uden tvivl
Jeg har prøvet billigere modeller før – særligt fra OBH Nordica og Melissa – og de har typisk et skrøbeligt låg, ujævn varme og svære rengøringsprocesser. Philips HD2350/80 føles derimod gennemført og gennemtænkt på en måde, man normalt skal betale langt mere for. Jeg havde aldrig troet, at en sandwichgrill kunne give mig følelsen af hverdagsluksus, men her står jeg og smiler, mens jeg laver vafler en tirsdag kl. 07.15.
Hvis du er typen, der gerne vil have fleksibilitet, let rengøring og pålidelige resultater uden at tømme kontoen, så har du her en klar vinder. Ja, der findes mere avancerede og specialiserede modeller derude – men ingen jeg har testet, leverer så meget funktionalitet og kvalitet til prisen.
Fordele:
- 3-i-1 udskiftelige plader: toast, panini og vafler
- Super nem at rengøre – pladerne klikker af med ét tryk
- God varmefordeling og sprøde resultater
- Kompakt og let at opbevare vertikalt
- Stilrent design og robust bygget
- God værdi for pengene – klart bedst til prisen
Ulemper:
- Ingen automatisk sluk eller timer
- Nogle brødtyper skal skæres til for at passe
- Du skal lige lære teknikken at klikke pladerne korrekt i, men det går hurtigt
Efter nøje overvejelse har Philips HD2350/80 fået en 5. plads i min top 7 bedste sandwichgrill.
Bedøm dette indlæg
Bedømmelse

