Anmeldelse af Ryobi RY18CVA-0 Solo

Anmeldelse af Ryobi RY18CVA-0 Solo

Jeg har anmeldt Ryobi RY18CVA-0 Solosom den 4. bedste havefræser .

Ryobi RY18CVA-0 Solo er uden tvivl den letteste havefræser jeg nogensinde har haft mellem hænderne. Da jeg først pakkede den ud efter levering, tænkte jeg ærligt talt: “Kan den lille maskine virkelig gøre noget ved jorden?” Jeg har prøvet en del havefræsere – både benzindrevne monstre som Texas TX612TG og lettere modeller som Einhell GE-CR 30 Li – og Ryobi’en lander et helt andet sted. Den er mindre, lettere og føles mere som et stykke husholdningsværktøj end en maskine. Og det er faktisk en af dens største styrker.

Jeg satte den i gang i mit højbed allerede samme eftermiddag og blev ret hurtigt solgt. Der er ingen snor der skal trækkes i, ingen benzindampe, ingen olie. Bare sæt batteriet i (jeg brugte et 5,0Ah batteri fra mit Ryobi ONE+ værktøjssæt), tryk på tænd og så er du i gang. Den er stille, overraskende stabil og nem at styre, også i stramme hjørner af bedet.

Anmeldelse af Ryobi RY18CVA-0 Solo

Mest egnet til højbede og lettere havearbejde

Det står hurtigt klart, at Ryobi RY18CVA-0 ikke er tiltænkt som din go-to maskine til at bryde hård lerjord eller uopdyrkede græsplæner op. Jeg prøvede at køre den gennem et stykke jord bag min garage, der ikke havde været rørt i flere år. Det gik… men meget langsomt. Den hoppede let, knivene greb ikke ordentligt i den kompakte jord, og jeg måtte presse maskinen mere end tiltænkt. Til gengæld, i bedene hvor jeg havde muldjord iblandet kompost, arbejdede den næsten magisk. Det tager nærmest længere tid at vande jorden end at fræse den bagefter.

For mig – der elsker at have små projekter i gang i haven – har Ryobi’en været en ren fornøjelse. Jeg har brugt den til at løsne jord i mine højbede, fjerne ukrudt mellem rækker af spinat og til at blande kompost i min køkkenhave. Den giver god kontrol, og man kan nærmest køre den med én hånd – så let og manøvredygtig er den.

Støjsvag og nem at håndtere – også for ældre hænder

Min mor på 73 fik også lov til at prøve den, og hun nævnte det samme som mange andre har gjort på diverse forum: Den er “ikke skræmmende”. Mange ældre gartnere holder sig fra havefræsere, fordi de er tunge, larmer og er svære at kontrollere. Men denne her? Den føles nærmest som et andet haveredskab – og støjniveauet ligger milevidt under selv den letteste benzindrevne havefræser, jeg tidligere har haft.

Jeg brugte den endda en søndag morgen kl. 08 uden at blive mødt af sure blikke fra naboerne. Det tør jeg ikke med min gamle Texas Lilli 360TG der brøler som en rusten motorcykel.

Batteri og Ryobi ONE+: En stor fordel – hvis du allerede er inde i systemet

Et af de største plusser er uden tvivl Ryobis ONE+ batterisystem. Jeg ejer allerede både en Ryobi hækkeklipper og en løvblæser, så for mig var det en no-brainer at vælge en batteridreven fræser frem for endnu et kabelmaskineri. Men vær opmærksom på – dette er en “Solo”-model, så der følger hverken batteri eller oplader med. Hvis du ikke allerede har Ryobi batterier, ryger prisen en tand op.

Batteritiden er acceptabel, men ikke fantastisk. Jeg kunne fræse tre højbede (ca. 2 x 1 meter hver) med et 4,0Ah batteri. På hårdere jord trækker den markant mere strøm. Det er nok til de fleste små opgaver, men jeg vil klart anbefale at have et ekstra batteri ved hånden – især hvis man arbejder på tidspunktet op til såning, hvor alt jord skal være klar.

Sammenligning med andre modeller

Jeg nævnte tidligere Einhell GE-CR 30 Li, som jeg også har haft fornøjelsen af at teste. Den går en smule dybere i jorden og er marginalt bedre til lidt hårdere jord, men den føles også tungere og mindre adræt. Og så er kvaliteten af integrationen i batterisystemet hos Ryobi altså lige lidt bedre, synes jeg. Sammenlignet med de benzindrevne Texas-modeller, står Ryobi’en ikke en chance i kraft – men på brugervenlighed og praktisk anvendelighed i en almindelig villahave ligger den i en liga for sig selv.

Rengøring og opbevaring – en sjælden fornøjelse

En anden ofte overset faktor: Når du er færdig i haven, er den her maskine hurtig at gøre ren. Jeg plejer bare at skylle knivene med haveslangen og tørre den af. Der er ikke snavs der sætter sig fast som på større maskiner, og den fylder minimalt i skuret. Jeg har den stående hængende på væggen via en krog – så kompakt er den faktisk. Og med vægten på kun små 7 kg er den nem at løfte og flytte rundt uden problemer.

Min konklusion: En maskine med meget specifik styrke

Ryobi RY18CVA-0 Solo er ikke for alle – men den er helt fantastisk for dem, den er til. Har du højbede, mindre urtehaver og lettere jorde, er den en af de bedste, mest brugervenlige kultivatorer, du kan få. Den er perfekt til lettere pleje og vedligehold – ikke til nyanlæg og hårdt jordarbejde.

Hvis du allerede kører Ryobi ONE+ batterier i dit værktøj, bliver den endnu mere oplagt. Du betaler ikke ekstra for batteri, og du får et støjsvagt, let og effektivt redskab til dit havearbejde. Det er en maskine, der ikke slår dig ud i ryggen, men som hjælper dig med at holde dine bede smukke og velplejede – præcis som jeg gerne vil have det i min have.

Fordele:

  • Super let og nem at styre – perfekt til højbede og smalle rækker
  • Batteridrift = ingen ledning, ingen benzindampe, lavt støjniveau
  • God integration i Ryobi ONE+ systemet
  • Næsten vedligeholdelsesfri
  • Nem at opbevare og rengøre

Ulemper:

  • Kan ikke bruges til kompakt, hård eller ny jord
  • Batteritiden begrænser arbejdsperioden
  • Ingen dybde- eller hastighedsjustering
  • Kræver separate batterier og oplader (hvis du ikke allerede har Ryobi ONE+)

Bedøm dette indlæg

0 / 5 Stemmer: 0

Bedømmelse

4 tips til at vælge den rette højtaler

Når hjemmet skal fyldes med god musik, skal der naturligvis en god højtaler til. Højtalere kan i den grad være med til at fremme den

Dørtelefon

Få tilbud på dørtelefonanlæg i Havdrup

Planlægger du nyt dørtelefonanlæg i Havdrup? Med mange års erfaring i adgangs‑ og dørkommunikationsløsninger for danske boliger og mindre ejendomme giver jeg dig et kort,

Bedste Vejrstationer i test
Hus

7 Bedste Vejrstationer i test

Jeg indrømmer gerne, at jeg har en svaghed for vejret. Faktisk grænser min interesse næsten til besættelse: hver morgen starter med et hurtigt blik på