Anmeldelse af Steba ED 6

Anmeldelse af Steba ED 6

Jeg har haft Steba ED 6 stående på mit køkkenbord i over et halvt år, og den har virkelig været en arbejdshest – især når jeg har haft travlt med at tørre svampe i efterårssæsonen eller frugtdeller i sommermånederne, hvor haven bugner af æbler, pærer og blommer. Hvis du – ligesom mig – går op i at udnytte høsten fra din have eller samler store mængder svampe i skoven, så er denne dehydrator faktisk lidt af en redningsplanke. Det er klart den model, jeg har brugt, når mængderne er for store til de små modeller på markedet.

Anmeldelse af Steba ED 6

Kapacitet: Her er grunden til at købe den

Jeg har testet både mindre og større dehydratorer, inklusiv Princess 112380 og Esperanza EKD002, og mens de gør sig udmærket til mindre portioner eller uregelmæssig brug, så kan de slet ikke følge med Steba ED 6 på kapacitet. Her snakker vi seks store bakker med rigtig god afstand, hvilket betyder at der er plads nok til at tørre mange skiver frugt uden at de ligger oveni hinanden – noget der ellers ofte forhindrer effektiv tørring.

En weekend i september tørrede jeg 4 kilo kantareller på én omgang. Det kunne jeg aldrig have gjort med min gamle Steba ED 4, som jeg tidligere har brugt. Der skulle jeg tage det i to-tre omgange, og så bliver det altså hurtigt en tidsrøver.

Brugervenlighed – enkel betjening og jævn tørring

Steba ED 6 er en “set-and-forget”-maskine. Den har digitale knapper og en tydelig display, der gør det nemt at indstille temperatur og tid. Jeg har ofte sat den i gang ved sengetid, og når jeg så stod op, duftede hele huset af tørrede æbler eller krydderurter. Det smarte ved den horisontale luftstrøm er, at man slipper for at rette på bakkerne midtvejs – noget jeg ellers tit skulle gøre med vertikale modeller som Fritel DH 2025.

Desuden er der jævn tørring over alle bakker, selv når jeg fylder dem helt op. Jeg har prøvet at tørre timian, oregano og mynte på én gang – alle urterne fik samme konsistens, uden nogen blev brune eller over-/undertørrede.

Støjniveau – næppe hørbar baggrundslyd

En ting jeg virkelig sætter pris på er, hvor stille den er. Jeg bor i en lejlighed med åbent køkken/alrum, og med andre dehydratorer (som Esperanza-modellen) har jeg været nødt til at lade dem køre på badeværelset med døren lukket. Med ED 6 kan jeg have den stående og køre i timevis, mens jeg ser film eller arbejder hjemmefra.

Hvis du har prøvet en gammeldags, billig dehydrator, ved du sikkert hvad jeg mener – de kan lyde som et lille fly på vej til take-off. Her er Steba ED 6 en helt anden oplevelse.

Rengøring og vedligehold – nemmere end det plejer at være

Et af mine største had-punkter ved dehydratorer er rengøring, især når man tørrer klæbrige ting som mango eller ananas. Her har Steba ED 6 faktisk overrasket mig positivt. Bakkerne er nemme at tage ud og tørre af – og selvom de ikke er opvaskemaskinevenlige, er de lette nok at rengøre i hånden. Jeg bruger efterhånden altid bagepapir eller silikonemåtter på bakkerne – både for hurtigere rengøring, men også for at undgå at fannetab.

Jeg har haft en enkelt situation hvor der satte sig lidt fastbrændt juice i bunden – jeg havde glemt at lægge underlag under min smule for modne tomatskiver – men det kom af uden de store problemer med lidt varmt vand og en blød svamp.

Sammenligning med andre modeller – hvor skiller ED 6 sig ud?

Sammenlignet med Steba ED 5 og ED 4 er ED 6 klart en opgradering. De ældre modeller har lavere kapacitet og kræver ofte, at man fysisk flytter rundt på bakkerne for at få ensartet resultat. ED 6 har mere plads, mere præcis temperaturkontrol, og jeg har oplevet færre “problembakker”, hvor enkelte dele ikke bliver helt tørre.

Sammenligner vi med Profi Cook PC-DR 1116, som har stålbakker og et lidt mere industrielt look, så er Steba ED 6 lettere at arbejde med i praksis. Profi Cook’en er noget tungere og mere dominerende i køkkenet – og til trods for det samme kvalitetsniveau i tørring, så er den også dyrere og mere kompleks at indstille. Hvis du ikke har brug for metalbakker og hviler i “keep it simple”-filosofien, så er ED 6 en bedre løsning.

Ulemper – for der er altid nogle…

Ingenting er perfekt. For mig er de største minusser ved ED 6, at bakkerne ikke tåler opvaskemaskine – og at maskinen, trods sin ellers diskrete lyd og elegante design, fylder godt op. Hvis din bordplads er begrænset, skal du enten rydde godt ud eller finde et skab, den kan opbevares i. Den er ikke voldsom, men stor nok til at kræve sin plads.

En anden mindre ting: strømledningen kunne godt have været længere. Den er rimelig kort, så jeg var nødt til at flytte rundt i mit køkken for at finde en god placering tæt på en stikkontakt.

Konklusion: Når du vil tørre store mængder uden besvær

Steba ED 6 er i min optik et ideelt valg for dig, der har en stor have, samler meget i naturen, eller bare gerne vil udnytte sæsonens frugt og grønt uden hele tiden at skulle tænke over kapacitet. Den kører stille, tørrer jævnt og kræver minimalt babysit.

Jeg ville ikke anbefale den til dig, der kun sjældent tørrer mindre mængder – der kan en mindre model som Steba ED 5 eller en billigere entry-model være rigelig. Men hvis du har brug for seriøs tørring og ikke vil op i semi-prof maskiner til flere tusinde kroner, så rammer ED 6 det helt rigtige sweet spot.

Mærkat: Bedst til store mængder

Fordele:

  • Stort tørringsareal – perfekt til bulk produktion
  • Lyder næsten ikke – velegnet til lejligheder og åbne køkkenmiljøer
  • Jævn luftstrøm sikrer ensartet resultat uden bakkerotation
  • Nem at rengøre og betjene
  • Digital temperaturkontrol med høj præcision

Ulemper:

  • Fylder en del på bord eller i skab
  • Bakker tåler ikke opvaskemaskine
  • Strømledningen er relativt kort
  • Ikke egnet til små portioner eller lejlighedsbrug

Efter nøje overvejelse har Steba ED 6 fået en 5. plads i min top 7 bedste dehydratorer.

Bedøm dette indlæg

0 / 5 Stemmer: 0

Bedømmelse

Tag

Få tilbud på tagrenovering i Hvidovre

Skal dit tag renoveres i Hvidovre? Som fagmand med årtiers erfaring i Københavns vestegn giver jeg her en kort, lokal og fagligt funderet prisoversigt —

Dørtelefon

Få tilbud på trådløs dørtelefon i Lolland

Overvejer du en trådløs dørtelefon på Lolland? Med mange års praktisk erfaring med installation og rådgivning i Nakskov, Nykøbing F. og de omkringliggende landdistrikter giver