Anmeldelse af Bosch SPV2IKX10E Integreret

Anmeldelse af Bosch SPV2IKX10E Integreret

Jeg bor i en lejlighed på 57 m² med et køkken, der faktisk er så småt, at det næsten burde komme med en advarselslabel: “Kun for minimalistiske sjæle eller single opvaskemaskine-nørder.” Derfor har jeg i lang tid levet med håndopvask – og lad mig være ærlig: det blev enten gjort halvhjertet eller slet ikke. Så da jeg for nogle måneder siden fik fingrene i Bosch SPV2IKX10E, som er en 45 cm bred integreret opvaskemaskine, var jeg både spændt og skeptisk. Kunne så lille en sag virkelig gøre en forskel i min hverdag?

Det korte svar er ja. Det længere svar er, at den faktisk gør det så godt, at jeg nu ikke forstår, hvordan jeg overhovedet har fået mit køkkenliv til at fungere uden den.

Anmeldelse af Bosch SPV2IKX10E Integreret

Overraskende rummelig – selvom den er lille

Det første jeg lagde mærke til, var hvor godt pladsen faktisk er udnyttet. Med kun 45 cm i bredden frygtede jeg, at den ville være for snæver til en hel dags opvask for to personer – men takket være Bosch’s kurvsystem lykkedes det mig faktisk at klemme både middagstallerkener, glas, skåle og bestik ned til et helt døgns forbrug. Dog savner jeg en dedikeret bestikbakke. Den klassiske kurv klarer jobbet, men hvis man, som mig, går op i at sortere gafler og skeer som Tetris-brikker, kunne det være rart med lidt mere raffinement der.

En af mine små hverdagsoptimerings-obsessioner er netop kurvinretning, og her gør SPV2IKX10E det okay – men hvis du tidligere har prøvet Siemens iQ500 med fleksibel bestikbakke og justerbare hylder i tre niveauer, vil du nok føle, at denne model er en tand mere basic.

Lydniveau – næsten uhyggeligt lydsvag

Når jeg siger, at jeg blev i tvivl, om den overhovedet var tændt første gang, lyver jeg ikke. SPV2IKX10E lyder nærmest som en sagte brummen – og kun i starten af programmet. Resten af tiden glemte jeg, den kørte. For en, der har åbent køkken op til stuen og arbejder hjemmefra, er det en gigantisk fordel. Jeg har testet den op imod Siemens iQ300 SN43HW, som lover lavt støjniveau, men den havde faktisk en irriterende kliklyd ved tørrefasen. Bosch’ løsning her er klart mere diskret.

Tørreevne – især imponerende på plast

Hvis jeg havde fået en femmer hver gang jeg tog plastikbokse ud af min gamle opvaskemaskine og de stadig var drivvåde, kunne jeg nok finansiere hele mit husholdningsbudget. Det var derfor en positiv overraskelse, at Bosch SPV2IKX10E faktisk efterlod plastartiklerne næsten tørre. Ikke 100% perfekt hver gang – dybe skåle kan stadig drille – men i omkring 4 ud af 5 vaske var der markant mindre fugt, end hos f.eks. Bosch Serie 4 SMV46KX04E, som jeg testede sideløbende i forbindelse med dette projekt.

Faktisk oplevede jeg den tørrevne som lidt bedre end forventet i prisklassen. Dog… hvis det er perfekt tør plast du vil have, er du nok nødt til at op i Siemens iQ500-serien med Zeolith-tørring – men så lander du også i en helt anden prisklasse. For en maskine i den her størrelse og pris? Thumbs up.

Home Connect – Smart eller gimmick?

Jeg må indrømme, at jeg først tænkte ‘Home Connect’ var lidt af en gimmick. Men så begyndte jeg at bruge det. Først til at starte maskinen, når jeg gik ud ad døren. Og senere til at få notifikationer om, hvornår opvasken var færdig. Og nu… nu kan jeg ikke undvære det. Jeg elsker at trykke “start fra mobilen” fra sengen søndag morgen. Samtidig er det fedt at kunne se, hvilket program der kører, uden at skulle bøje sig ned og stirre på en lille diode.

Hvis du er teknologivenlig, vil du uden tvivl synes det er en fin feature. Hvis ikke, så generer det heller ikke – det fungerer bare i baggrunden.

Installation og design – integreret og diskret

Jeg installerede maskinen selv (med lidt YouTube-assistance og tålmodighed), og det gik overraskende smertefrit. Da først køkkenfronten var sat på, smeltede maskinen nærmest ind i resten af køkkenet. Den integrerede stil er ideel i små køkkener, hvor visuel ro er vigtig. Jeg har en IKEA-køkkenløsning, og det fungerede upåklageligt. Har prøvet med Electrolux tidligere, hvor beslagene ikke passede præcist – det problem har du ikke her.

Holder den hvad den lover?

Bosch lover driftssikkerhed, stilhed og intelligent pladsudnyttelse – og den leverer faktisk på alle tre. Efter 4 måneders intensiv brug (dagligt eller hver anden dag), har jeg ikke oplevet én eneste fejl, utæthed eller irriterende “min-mor-siger-bip-lyde”. Jeg føler virkelig, jeg har gjort et sikkert køb. Sammenlignet med fx Electrolux ESF2300DW, som jeg havde for et par år siden, er Bosch’en i en anden liga – især når det gælder støjniveau og betjeningskomfort.

Konklusion – Bedst til små køkkener

Hvis du bor i lejlighed, har et lille køkken eller bare gerne vil have en pladsbesparende opvaskemaskine med moderne funktioner, så er Bosch SPV2IKX10E virkelig et stærkt bud. Den er lydsvag, relativt rummelig, app-styret og overraskende effektiv til at tørre – selv plastik! Ja, man kunne ønske sig en mere fleksibel kurve og en bestikbakke – men for pengene og størrelsen er det svært at finde noget bedre.

For mange familier ville den være for lille, men til par, singler eller boliger med smalle skabe, er det en gamechanger. Jeg ville vælge den igen uden at blinke.

Fordele:

  • Perfekt til små køkkener (kun 45 cm bred)
  • Lydsvag under brug – stort plus til åbne køkkener
  • Home Connect Wi-Fi-styring fungerer faktisk
  • God tørreevne – selv på plastik
  • Pålidelig, ingen tekniske problemer oplevet

Ulemper:

  • Begrænset kapacitet (9 kuverter – ikke til store familier)
  • Ingen bestikbakke – kun kurv inkluderet
  • Kurvesystemet er lidt mindre fleksibelt end i højere serier

Efter nøje overvejelse har Bosch SPV2IKX10E Integreret fået en 5. plads i min top 7 bedste opvaskemaskiner.

Bedøm dette indlæg

0 / 5 Stemmer: 0

Bedømmelse

Bedste Massagebolde i test
Sport

7 Bedste Massagebolde i test

Som ivrig løber og fitnessentusiast er ømme muskler blevet en del af min hverdag. Derfor har jeg de seneste uger haft fornøjelsen af personligt at

Vinduer

Få tilbud på Nye vinduer i Rødekro

Skal du have nye vinduer i Rødekro? Jeg har arbejdet med vinduer i danske boliger i mange år og kender både lokale byggevaner og de