Indhold
Jeg har i efterhånden knap fem måneder haft Bosch GAS12-25 kørende i mit værksted, og jeg tør godt sige: det her er en industristøvsuger, der rammer en gylden middelvej mellem fleksibilitet, kraft og professionel funktionalitet. For mig, der både laver træarbejde og lidt lettere renoveringsopgaver, har den faktisk løst en hel række irritationsmomenter, som jeg havde med tidligere modeller – blandt andet Nilfisk Buddy II 12 og Makita DVC750LZ.
Det første, jeg lagde mærke til, var hvor kompakt, men stødig den er. Jeg har før haft store industristøvsugere, der var stærke men klodsede – og hver gang man hev lidt for hurtigt i slangen, væltede hele maskineriet. Ikke her. GAS12-25 står lavt, tungt og stabilt. Jeg smed den bogstaveligt talt op bagi bilen og brugte den på flere byggepladser uden at bekymre mig om, om den ville vælte, slå sig eller miste noget på vejen.

Perfekt makker til elværktøj
Hvis du arbejder med kapsave, excenterslibere, bajonetsave og andre støvende værktøjer, bliver du glad for stikkontakten til elværktøj. Du tilslutter din sav direkte på støvsugeren, og hver gang du tænder værktøjet, starter GAS12-25 automatisk. Det er genialt. Jeg havde tidligere en Nilfisk Multi II 30, som også havde denne funktion, men GAS12-25 reagerer hurtigere og mere præcist – og sugen er bedre til det helt fine støv.
Jeg lavede fx et bryggersprojekt med en del vådskæring og småfliser undervejs. Det fine flisestøv plejer at dræbe de fleste støvsugere – men Boschens automatiske filterrensning holdt den kørende hele vejen uden nævneværdig nedgang i sugestyrken. Jeg trykkede på rens én gang midt i forløbet for en sikkerheds skyld, men ærlig talt havde jeg nok ikke behøvet det.
Våd og tør – ingen problemer
En dag kom min søn til at vælte en hel spand vand i garagen – og så kom GAS12-25 med ind på hjemmebanen. Den slugte nemt 10 liter stående vand uden at klage. Skiftet mellem tør- og vådsugning er let at gennemskue (selvom brugsanvisningen faktisk er noget rod – mere om det senere). HEPA 13-filteret fungerer især godt i værkstedsmiljøer, hvor der er meget findelt savsmuld og puds; jeg har brugt den i flere omgange til at rydde op efter slibning og spartling, og det er altså rart at slippe for, at støvet flyver rundt igen bagefter.
Slanger, mundstykker og de små detaljer
Slangen har et drejeled, og det lyder måske som en detalje, men det gør vitterligt en forskel. I praksis undgår man irriterende knæk, som ellers tit afbryder arbejdsgangen. Medfølgende gulv- og fuemundstykker gør, hvad de skal – selvom jeg ærligt talt savner en lidt længere slange eller teleskoprør som standard. Jeg forstår ikke helt, hvorfor Bosch ikke inkluderer det, når man alligevel betaler for en semi-pro løsning. Jeg har løst det ved at bruge et gammelt rør fra min gamle Kärcher, som nærmest passer overraskende perfekt.
Byggekvalitet og holdbarhed – med et lille men
Der er ikke meget at udsætte på selve konstruktionen. Den føles robust, og jeg har ikke været forsigtig med at smide den rundt – fra trailer til kælder, op ad trapper og ud på byggeplads. Men… jeg gad godt, at topplastikken omkring håndtaget var lidt kraftigere. Den har fået et lille hak, fordi jeg tabte en planke lige ned på den. Ikke kritisk, men det sladrer lidt om, at Bosch måske ikke har lavet hele enheden 100 % skudsikker.
Opsamling, poser og vedligeholdelse
Der er valgfrihed mht. poser – og det er et plus i min bog. Jeg kører den som oftest uden pose til groft skidt og vådt snavs, men til savsmuld eller støv fra fibergips bruger jeg poser, hvilket gør tømning meget nemmere. En ting, jeg dog er blevet træt af: låsemekanismen på beholderen kunne godt have været mere “klik-sikker”. En gang imellem skal man lige sikre sig, den er ordentligt i hak, ellers er der risiko for, at låget hopper en smule op ved flyt.
Støjniveau og strømforbrug
Den larmer – men ikke mere end forventet. Faktisk lidt mindre end min gamle Nilfisk. Jeg måler den til cirka samme niveau som mit FESTOOL CTL Midi, men med en mere “dæmpet” lyd. Det gør, at man rent faktisk kan føre en samtale ved siden af, hvilket var en overraskelse. Strømforbruget er standard for klassen, men jeg ville ikke bruge den bare for at støvsuge bilen. Det ville være som at hente en traktor for at klippe hækken.
Den største fejl: brugsanvisningen
Jeg bliver nødt til at nævne det her for dine skuldre: brugsanvisningen er elendig. Oversættelsen til dansk er upræcis og nærmest maskinoversat. Hvis det er første gang du bruger en industristøvsuger, får du ikke meget hjælp. Heldigvis er betjeningen ret intuitiv for garvede hænder, men Bosch burde give lidt mere kærlighed til brugervejledningen. Især når konkurrenter som Nilfisk er langt bedre på det punkt.
Skal du købe Bosch GAS12-25?
Hvis du er seriøs med dit værksted, renoverer jævnligt eller bare vil have en pålidelig våd-/tørstøvsuger, der kan klare alt fra savsmuld og cementstøv til regnvand og glasskår – så er GAS12-25 virkelig et godt bud. Den fylder ikke for meget, har høj ydeevne og gør, hvad den lover uden slinger i valsen.
Jeg ville dog ikke købe den hvis jeg hovedsageligt havde brug for noget let og hurtigt til småopgaver i hjemmet. Her er exempelvis en Makita DVC750LZ bedre, fordi den er batteridrevet og superlet at trække rundt. Og hvis du primært vil have noget til bilen og let beskidt garage, så ville Nilfisk Buddy II 12 gøre arbejdet til den halve pris.
Fordele:
- Robust og stabil konstruktion – vælter ikke nemt
- Kraftig sugestyrke, også med fint byggestøv
- Automatisk filterrensning sparer tid og vedligehold
- Integreret stikkontakt til elværktøj er uvurderlig
- Virker både med og uden pose – fleksibel i brug
Ulemper:
- Elendig brugsanvisning, specielt på dansk
- Relativt kort strømledning og sugeslange
- Topplast kunne være mere solid
- Låsemekanisme på beholder er lidt slap
Jeg har ratet Bosch GAS12-25som 6. bedste af alle de industristøvsugere jeg har testet.
Bedøm dette indlæg
Bedømmelse


