Indhold
Jeg har anmeldt Einhell GE-CC 18 Li Solosom den 4. bedste fliserenser .
Jeg har haft Einhell GE-CC 18 Li Solo fliserenseren med ude i haven regelmæssigt i næsten tre måneder, og det blev hurtigt klart, at det her er et værktøj med sin helt egen niche. Jeg bor i et klassisk parcelhuskvarter med flisegange, terrasse og en carport, hvor ukrudtet ellers får lov at hygge sig lidt for meget – især i fugerne, hvor det nærmest kræver pincet og tålmodighed at få fjernet det manuelt. Det var her, jeg virkelig håbede på, at Einhell-maskinen kunne være en hjælp. Og det var den – bare ikke på alle opgaver.
Første gang jeg brugte den, gik jeg selvfølgelig lidt optimistisk til værks. Jeg ville rense mellem mine fliser i indkørslen, hvor der var lidt begyndende mos og nogle ret sejlivede mælkebøtter, der havde fundet vej ned i sprækkerne. Første tanke: “Hmm, det her kræver vist mere end én omgang”. Men til lettere tilgroede områder og især mos, gør Einhell GE-CC 18 Li Solo et hæderligt stykke arbejde.

God til vedligeholdelse – men ikke en “mirakelmaskine”
Hvis du, ligesom mig, bruger maskiner som en del af jævnlig fliserensning og ukrudtsbekæmpelse, vil du finde værdien i GE-CC 18 Li Solo. Men kommer du med en terrasse, der har set bedre tider og hvor ukrudtet er i fuld blomst, så vil du blive skuffet, hvis du forventer, at den klarer det hele alene. Jeg prøvede at tage den med hen til et område jeg bevidst havde ladet gro til, og det var tydeligt, at den måtte give op overfor de mest insisterende rødder.
Men når vi taler om vedligeholdelse – lige få fjernet det begyndende mos mellem fliserne på terrassen, eller en omgang over et ellers renset område for at holde det nede – dér brillierer Einhell’en. Jeg smuttede også forbi min svigerfars have (han bor i et rækkehus med små smalle gange mellem bede og fliser), og her var det virkelig en fornøjelse ikke at skulle tænke på ledninger – friheden ved batteriet (når det altså er opladt) kan ikke undervurderes. Det er en lettelse bare at tage den frem og gå i gang.
Teleskopskaftet – en gave til lange mennesker og ryggen
Som en person på 1,90 m – og med en lettere forpjusket lænd efter lidt for mange timer i haven gennem årene – blev jeg positivt overrasket over den justerbare teleskopstang. Det lyder som en lille ting, men tro mig, det gør en kæmpe forskel. Man undgår de akavede positurer og mærker mindre i kroppen bagefter.
Monteringen af maskinen gik relativt nemt – der er lidt finmotorik involveret første gang, og det tog cirka 10 minutter inkl. udpakning. Det føles ikke som en kvalitetsmaskine i stil med fx Kärcher WRE 18-55, men heller ikke som ren discount. Nok nærmere et sted midt imellem. Til prisen er det dog helt fair.
Batteri og driftstid – her skal man planlægge lidt
Som navnet antyder får du kun “Solo”-versionen – altså uden batteri. Jeg havde allerede nogle Einhell-produkter i forvejen (græstrimmer og hækkeklipper), så jeg kunne genbruge et 3.0Ah batteri. Med det batteri kunne jeg køre lidt over 30 minutter – og det lyder måske som lidt, men det er faktisk rigeligt, når man tager højde for, at du ikke hele tiden holder knappen inde og arbejder kontinuerligt. Det føles ret logisk med pauser og skift mellem sektioner.
Mit råd: har du ikke i forvejen Einhell Power X-Change, så læg udgiften til batteri og lader oveni den samlede pris. Gør du det, begynder prisen at nærme sig Ryobi eller til dels Kärcher-niveauet, hvor man får lidt mere robusthed for pengene.
Sammenligning med andre modeller
Jeg har også testet både Kärcher WRE 18-55 og Ryobi RY18PCA-0. Skal man sammenligne direkte, gør Einhell’en det udmærket på de mindre opgaver, men den mangler lidt punch på de større områder. Ryobi føles mere robust og har bedre greb og modstandskraft – især på tørre, mere belastede fliser. Kärcher føles som en lille lotusblomst: præcis, elegant og kraftfuld, men også dyrere. Hvor Einhell udmærker sig, er faktisk i fleksibiliteten og det kompakte design – og igen, hvis du allerede befinder dig i Einhell-universet, så er det en no-brainer at bruge den her som supplement.
Jeg har også prøvet den lidt billigere Texas WR1080. Den føltes noget skrøbeligere og løb hurtigt tør for batteri, og jeg ville personligt ikke vælge den frem for Einhell, trods prisen.
Sliddele og langsigtet brug
De medfølgende nylonbørster er brugbare, men holder ikke evigt – især ikke hvis du, som jeg, har lidt ældre og ru betonfliser. Jeg kunne se synligt slid på børstehovedet efter 3-4 fulde rundgange i haven. Det er derfor vigtigt at vide, at du måske skal købe ekstra børster løbende. Jeg vil dog sige, at man lærer ret hurtigt at regulere trykket mod jorden, så man ikke belaster den unødvendigt – her hjælper det elektroniske hastighedskontrolsystem også.
Konklusion – “Bedst til lettere ukrudtsarbejde”
Einhell GE-CC 18 Li Solo er ikke den kraftigste fliserenser på markedet – og det er heller ikke meningen. Den er designet til hjemmebrug, til løbende vedligeholdelse, og især til folk der allerede har Einhell-batterier liggende. Den er let at bruge, mobil og befriende ledningsfri – perfekt til dig der gerne vil undgå ukrudtet, før det bliver et problem, og ikke orker at stå og rode med fugeskraberne.
Hvis du bor i et område, hvor flisearealerne hurtigt gror til og du måske kun renser 1-2 gange om året, så er det måske værd at kigge på tungere alternativer. Men til den almindelige haveejer med vedligeholdelsestrang og lidt fliselir – der synes jeg den rammer plet.
Fordele:
- Let og brugervenlig konstruktion
- Ideel til vedligeholdelse og fjernelse af mos
- Teleskopskaft skåner ryggen
- Konkurrencedygtig pris (især hvis du har batteri i forvejen)
- God mobilitet uden ledning
Ulemper:
- Batteri og oplader skal tilkøbes (Solo)
- Ikke effektiv mod sejlivede us og dybtliggende ukrudt
- Børstehovedet slides hurtigt ved hård belastning
- Konstruktionskvalitet ikke på niveau med dyrere modeller
Bedøm dette indlæg
Bedømmelse



