4sound.dk anmelder musikudstyr. Vi forhandler ikke produkter men anbefaler blot de forhandlere vi har mest tiltro til. 4sound.dk har således intet med tidl. butikker under navnet: 4SOUND

Sådan indretter du efter de bedste musikoplevelser

Er du typen, der har et album til en hver anledning? Kan du lide at komme hjem og spille noget god musik? Så skal du naturligvis også have et hjem, der bidrager til de bedst mulige musikoplevelser. For tro det eller lad være. God musik bliver faktisk kun endnu bedre, når du indretter efter den gode lyd. Derfor er her en guide til, hvordan du skaber en endnu bedre indretning med henblik på at skabe de bedste musikoplevelser i hjemmet.

Få plads til alle dine ting

Først og fremmest så skal du selvfølgelig indrette på en måde, der giver plads til alle dine ting. Der skal være plads til alt det udstyr og alle de ting, der bidrager til at skabe en god stemning, når du hører musik. Det er altså ikke kun udstyret, det handler om, men også din komfort.

Du kunne for eksempel få en lænestol og et hjørnebord, så du kan sætte dig med et glas et-eller-andet og virkelig give dig hen til lyden.

Derudover skal du naturligvis også finde opbevaringsplads til eksempelvis dine LP’er, dine højttalere og dine subwoofere.

Skab bedre akustik med den rette indretning

Indretning handler selvfølgelig ikke kun om din komfort. For du kan faktisk opnå noget andet, der er helt centralt for gode musikoplevelser. Det er selvfølgelig en god akustik.

Sørg for også at skabe de bedste betingelser for god akustik, når du indretter efter musikken.

Det kan blandt andet være en god idé at tænke på, hvordan lydbølgerne bliver kastet rundt i rummet. Hvis de ikke skal smides fra væg til væg og skabe ekko, så sørg for støjabsorberende elementer.

Støjabsorberende elementer kan være alt fra helt almindelige ting, så som gulvtæpper og puder, til de mere tekniske ting, så som deciderede akustikpaneler, der kan sættes op på væggen.

Bedøm dette indlæg

0 / 5 Stemmer: 0

Bedømmelse

dpa mikrofoner
Brands

DPA

Se udvalget her: https://www.thomann.de/dk/dpa.html DPA 4099 Guitar – Instrument mikrofon DPA 4099 Guitar Supernyre kondensatormikrofon med monteringsclips til Guitar, Dobro m.m. Inkl. XLR phantom adapter

Line 6 Relay G30
Tilbehør

Anmeldelse: Line 6 Relay G30

Vi anbefaler dog det bedste system fra boss i stedet: WL-20 Alternativt kan du overveje en komplet relay opsætning i form af: Relay G75 fra